Format kursów:
Twoja strefa czasowa: UTC/GMT +00:00 (02:28)
Format kursów:
Twoja strefa czasowa: UTC/GMT +00:00 (02:28)
Mocne i słabe punkty bukmachera

Mocne i słabe punkty bukmachera

Sztab trenerski przed każdym meczem dogłębnie analizuje drużynę rywala szukając zarówno mocnych stron jak słabych punktów, które można wykorzystać w decydującym momencie. Tak jak samo jest w bukmacherce – przed długoterminowym zakładaniem się z bukmacherem dobrze jest poznać z kim mamy do czynienia, na co musimy uważać, a co będzie naszą szansą dzięki której regularne zarabianie będzie możliwe. Zakłady bukmacherskie to nieustanna rywalizacja. Po drugiej stronie barykady stoi bukmacher, nasz przeciwnik o którym dobrze jest wiedzieć najwięcej jak to możliwe.

Bukmacherska licencja

Tworzenie bukmachera nie jest aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Nie jest tajemnicą, że kluczową kwestią jest posiadany kapitał, a pozostałe niezbędne elementy można bardzo szybko wdrożyć. Podstawą egzystencji każdego bukmachera jest licencja. To ona pozwala na funkcjonowanie na danym rynku i jednocześnie jest potwierdzeniem wiarygodności w oczach klienta. Parlamenty krajów, które często dość negatywnie wypowiadają się na temat zakładów bukmacherskich – dobrze wiedzą jak duży jest to rynek i jakie obroty finansowe generuje. Z tego też względu bukmacher chcąc działać na terenie danego kraju musi najpierw ubiegać się o licencję, która wiąże się głównie z przedstawieniem gwarancji finansowych na bieżąca działalność. Z tej racji, że prawa podatkowe największych krajów europejskich nie są zbyt korzystne dla bukmacherów to okazję tę wykorzystały dużo mniejsze państwa, które nie mogły liczyć na napływ kapitału zagranicznego w innych sektorach gospodarki. Malta, Gibraltar, Curacao, Kostaryka – to właśnie na terenie tych krajów swoje siedziby ma największa liczba bukmacherów. Niskie podatki i wysokie ulgi podatkowe działają jak magnes i cały czas przyciągają nowo powstające firmy bukmacherskie. Z kolei polskie prawo nie zezwala na oferowanie zakładów firmom, które nie posiadają licencji w naszym kraju. W celu otwarcia firmy bukmacherskiej w Polsce jedyną możliwością jest ubieganie się o polską licencję. Wnioski licencyjne są zależne od kraju w którym bukmacher zamierza działać, jednakże większość z nich posiada ten sam zbiór warunków, które należy spełniać. Należą do nich m.in.: posiadanie określonej formy prawnej, siedziba na terytorium danego kraju, wersja językowa strony internetowej, regularne płacenie podatków, prowadzenie weryfikacji klientów (głównie wiek graczy), ochrona przed praniem brudnych pieniędzy (weryfikacja przed wypłatami), zapewnienie bezpieczeństwa płatności oraz przechowywania wrażliwych danych. Jeśli chodzi o wymagany kapitał to jest on zależny od miejsca w którym składa się wniosek licencyjny. Obecnie w Polsce minimalny kapitał zakładowy to 2 miliony złotych.

 

BetssonMalta

Bukmacherski Software 

Licencja to tylko zielone światło na start, a żeby ten start nie by falstartem bukmacher musi się do niego odpowiednio przygotować. Podstawowym elementem jest software, czyli oprogramowanie do bieżącej działalności. Największe firmy bukmacherskie posiadają swoje zespoły programistów, którzy tworzą dedykowane i indywidualne projekty konkretnie pod jednego bukmachera (np bet365 i Pinnacle), jednakże większość nowych bukmacherów korzysta z gotowych rozwiązań, które oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu „softu” w branży hazardowej. Są to naprawdę dobrej jakości produkty, które wykorzystuje ogromna liczba bukmacherów. Pewnie wiele razy spotykaliście na stronach internetowych bukmacherów rozwiązania, które już gdzieś widzieliście, prawda? Wiele rozwiązań przenoszonych jest z jednego bukmachera do drugiego, czasami tylko po lekkiej kosmetyce. Firmy dostarczające software oferują praktycznie wszystko to co bukmacher potrzebuje do bieżącej działalności. Taka platforma to narzędzie zarówno dla analityków (tworzenie oferty, monitoring, korygowanie kursów), ale również dla działu marketingu (zarządzanie promocjami, dostęp do bazy danych, szczegółowe informacje o klientach) jak i działu obsługi klienta (kompletna historia typów każdego klienta, zarządzanie płatnościami) i działu finansowego (obszerne statystyki finansowe z dużą ilością filtrów i raportów). W palecie oferowanych usług oczywiście znajdziemy również platformy mobilne oraz system do funkcjonowania punktów stacjonarnych (betting shops), kasyno, poker, sporty wirtualne. Przykładowe firmy, które dostarczają tego typu produkty to BetSys, SBTech, BetGenius, BetConstruct czy OpenBet. Dostarczenie oprogramowania dla bukmachera to nie koniec współpracy bowiem wiąże się ona również z kompleksową obsługą, wsparciem technicznym oraz wprowadzaniem poprawek i nowości. Bukmacher może liczyć na ciągłą pomoc w zakresie dostarczanego oprogramowania. Warto zaznaczyć, że bardzo częstym zjawiskiem jest to, że bukmacher korzysta z usług kilku dostawców jednocześnie dzięki czemu może wybrać te usługi na których mu najbardziej zależy i dobrać je pod względem wymagań jakościowych.

sbtech

Oferta i kursy bukmacherskie 

Najważniejszym elementem w którym konkurują o klienta bukmacherzy jest oferta oraz kursy. Jak sobie wyobrażacie tworzenie oferty i kursów przedmeczowych? Zastępy analityków skrzętnie analizujących każdą dyscyplinę sportową, każdą ligę, każdą drużynę? Są to tak ogromne liczby meczów i zakładów, że praktycznie żadnego bukmachera nie stać na zatrudnianie takiej liczby pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Podobnie jak przy tworzeniu oprogramowania tak i przy tworzeniu oferty i kursów bukmacherzy korzystają z zewnętrznych firm. Największą organizacją oferującą taki produkt jest założony w Trondheim w 2000 roku Betradar, który według danych na rok 2018 zatrudnia około 1900 pracowników. Firmy tego typu dostarczają bukmacherom wszystko czego potrzebują jeśli chodzi o aspekt oferty i kursów. Jest to zarówno oferta przedmeczowa jako i oferta live. Na swojej platformie udostępniają cały ogrom opcji, którą wykorzystują w codziennej pracy analitycy sportowi. Przede wszystkim można monitorować kursy i na bieżąco porównywać z innymi bukmacherami. Dzięki odpowiedniej konfiguracji alertów można szybko wyłapywać niebezpieczne sytuacje, czyli duże zmiany kursów na rynku. Prócz tego bukmacher jednym kliknięciem może wybrać jakie sporty chce mieć w swojej ofercie, jakie ligi oraz jakiego rodzaju zakłady (szerokość oferty). Jednocześnie może ustalić z jaką marżą provider oferty ma dostarczać im kursy. Marżę na takiej platformie można ustawić zarówno na dyscyplinę sportową, na kraj, na ligę jak i na rodzaj zakładu (1x2, under/over, handicap itd). Jak widać odpowiednie przygotowanie oferty przed wystartowaniem to bardzo ważny, ale również czasochłonny etap. Większość firm takich jak Betradar ma w swojej ofercie również produkt zarządzający ryzkiem, który blokuję niebezpieczne zakłady. Większość bukmacherów jednak we własnym zakresie zarządza ryzykiem (limity, blokady) jednakże dla mniejszym bukmacherów jest to interesująca opcja. Oczywiście wyniki zakończonych meczów również dostarczane są przez providerów oferty i kursów. Pracownicy firm bukmacherskich nie muszą zatem uzupełniać wyników każdego poszczególnego meczu ręcznie, a wszystko dzieje się automatycznie przez zewnętrzną firmę. Jedynie ręczne wprowadzenie wyników jest niezbędne w przypadku oferty stworzonej manualnie przez bukmachera. Takie oferty najczęściej tworzone są w przypadku zakładów specjalnych bądź też oferty typowo przygotowanej pod dany rynek. Najlepszym przykładem jest tutaj rodzimy rynek gdzie bardzo popularne są skoki narciarskie, MMA, żużel czy niższe ligi piłkarskie. Z tych dyscyplin żadna wiodąca firma dostarczająca ofertę i kursy nie zrobi tego tak dobrze jak oczekiwaliby klienci (zbyt wąska oferta lub jej brak). Dlatego w tym aspekcie wykazać muszą się pracownicy naziemnych bukmacherów i przygotować taką ofertę manualnie co bardzo często jest szansą dla profejsonalnych graczy.

Betradar

Przewaga nad bukmacherem

Gdzie w takim razie szukać swojej szansy gdy za bukmacherem stoi szereg zewnętrznych firm i zautomatyzowanych produktów? To tylko pozory, że bukmacher jest tak świetnie przygotowany do pojedynku ze swoimi graczami. Nawet Betradar i pozostałe firmy dostarczające ofertę i korygujące kursy mają spore opóźnienia. Zanim kurs zostanie zaktualizowany po kluczowej informacji przez dostawcę kursów to mija niekiedy dużo czasu i najczęściej to gracze swoimi postawionymi zakładami sprawiają, że takie kursy są w pierwszej kolejności wyłapywane przez pracowników bukmachera niż dostawca je skoryguje. Kolejną szansą jest fakt, iż poza popularnymi dyscyplinami i ligami firmy typu Betradar dostarczają kursy oparte o suche statystyki i wyniki ostatnich meczów. Nie oglądają każdego pojedynczcego meczu np w estońskiej lidzę koszykarskiej, więc jest tutaj pole do zyskania przewagi. Gdy interesujemy się na bieżąco niszowymi dyscyplinami, oglądamy dużą liczbę meczów, śledzimy wszystkie ciekawostki i bieżące informacje to z dużym prawdopodobieństwem będziemy potrafili dokładniej oszacować szanse wygrania danej drużyny. Kolejną szansą są oferty, którą manualnie wystawiają bukmacherzy - są to zakłady, które nie są oferowane u wiodących firm zatem nie można bezpiecznie przepisać kursów. Trzeba stworzyć ofertę od podstaw i w tym elemencie profesjonalny gracz może szybko wyłapać znaczne błędy. Podsumowując, po drugiej stronie kluczowe decyzje podejmuje również człowiek, jednak w przeciwieństwie do gracza ma wsparcie wyżej wspomnianego oprogramowania, które jest niezwykle pomocne, ale nie jest idealne i ma słabe punkty, które doświadczony gracz potrafi wykorzystać.

W osobnym artykule poruszymy temat marży bukmacherskiej, zmian kursów, pracy analityków – czyli te elementy, który wpływają bezpośrendio na zysk bukmachera. Przedstawimy gdzie bukmacher zarabia i w jaki sposób próbuje przechylić szale zwycięstwa na swoją stronę.

Pozdrawiamy,
Omnibet

Wykryto zmianę strefy czasowej.
Pliki Cookies: Serwis Omnibet.pl stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
Aby korzystać z serwisu musisz zaakceptować Politykę prywatności