Format kursów:
Twoja strefa czasowa: UTC/GMT +00:00 (02:27)
Format kursów:
Twoja strefa czasowa: UTC/GMT +00:00 (02:27)
Valuebet

Valuebet

Droga jaką przechodzi każdy gracz zakładów bukmacherskich mniej więcej wygląda tak samo. Zaczyna się od stawiania "pewniaków" o niskich kursach, czyli najczęściej liczymy na zwycięstwa topowych drużyn piłkarskich. Z biegiem czasu zauważamy, że trafienie wielu meczów na kuponie to nie jest taka łatwa sztuka i szukamy innych rozwiązań. Poznajemy inne rodzaje zakładów, próbujemy szczęścia w innych dyscyplinach sportu. Często testujemy wiele "złotych" strategii, począwszy od wymyślnego stawkowania po nieszczęsne progresje. Najczęściej dopiero na końcu owych poszukiwań docieramy to pojęcia o nazwie valuebet. Bystrzejsze umysły zatrzymają się przy nim dłużej i spróbują zrozumieć, nauczyć się, a następnie wykorzystać w rywalizacji z bukmacherem.

Co to jest valuebet?

Value w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza "wartość", a dodając do tego końcówkę "bet" otrzymujemy "wartościowy zakład". Zatem valuebetem nazwiemy zakład, który daje nam wartość (przewagę) nad bukmacherem. A taką wartość daje graczowi tylko i wyłącznie zakład postawiony po kursie wyższym niż wynika to z procentowych szans jakie oszacował bukmacher. W skrócie - valuebetem nazwiemy każdy zakład, którego trafienie w naszej ocenie jest bardziej prawdopodobne niż w ocenie bukmachera. 

W celu dokładnego oszacowania czy dany zakład możemy nazwać valuebetem możemy skorzystać ze wzoru:

P * K = value, gdzie:
P = szacowane prawdopodobieństwo wygrania zakładu
K = kurs dziesiętny zakładu

Otrzymany wynik da nam odpowiedź czy zakład jest wartościowy czy też nie ma w nim value. Gdy obliczona wartość jest większa od 1 oznacza to, że analizowany przez nas typ jest valuebetem i postawienie takiego zakładu jest opłacalne. Jeśli będziemy stawiać tylko takie zakłady w który p*k>1 to w długim terminie będziemy zarabiać. Natomiast jeśli obliczona wartość jest mniejsza niż 1 oznacza to, że wystawiony kurs przez bukmachera nie jest opłacalny do grania bowiem nasza ocena prawdopodobieństwa jest mniejsza niż oszacował ją bukmacher. Oczywiście nie oznacza to, że taki typ nie ma szansy wygrania, jednak typując takie zdarzenia w dłuższej perspektywie czasu będziemy stratni bowiem przewaga w takiej sytuacji jest po stronie bukmachera. 

W tym miejscu pewnie zastanawiacie się skąd wziąć lub też jak obliczyć "P", czyli szacowane prawdopodobieństwo wygrania zakładu. Zmienna K jest znana i jest to kurs na dane zdarzenie, które znajdziemy w ofercie bukmachera. Natomiast zmienną "P" należy oszacować samemu. Umiejętność prawidłowego szacowania prawdopodobieństwa wygrania danej drużyny/zawodnika jest więc najważniejszym aspektem grania valuebetów. Nie da się tego nauczyć w kilka dni, potrzeba czasu, zaanagażowania i przede wszystkim wiedzy, która pozwoli nam trafnie oceniać szanse drużyn i zawodników.

Jak obliczać valuebety?

W celu zobrazowania wykorzystania wzoru na valuebet posłużmy się realnym meczem Ligi Narodów w którym Polska zagra z Portugalią (20.10.2018).

Kursy od bukmachera William Hill z dnia 16.11.2018
Portugalia 1.62
Remis 3.75
Polska 5.80

Na podstawie słabej formy naszej reprezentacji oraz kontuzji w obronie (Glik i Rybus) wstępnie szacujemy zwycięstwo Portugali na 65%. Sprawdźmy zatem czy nasza ocena znajdzie odzwierciedlenie w wartościowym zakładzie:

P = 65% (0,65)
K = 1.62 (kurs na Portugalię)

P * K = 0,65 * 1,62 = 1,05

Jak widać nasza obliczona wartość jest większa niż 1, czyli przy naszym założeniu iż szanse na zwycięstwo Portugalii wynoszą 65% zakład taki jest wartościowy (valuebet), bowiem William Hill daje Portugalii 60% na zwycięstwo (1/1.65). W tym miejscu warto również zastanowić się jak duże powinno być odchylenie od 1 aby zdecydować się taki zakład zagrać u bukmachera. Valuebet ma swoje odzwierciedlenie we wskaźniku Yield. Jeśli nasz Yield równy jest 10% to oznacza, że nasze zakłady średnio mają wartość 1,10 (p*k). Widzimy już, że jeśli będziemy decydowali się na stawianie zakładów o wartości 1,05 możemy liczyć w długim terminie na Yield = 5%. Jeśli taki wynik nas zadowala to jak najbardziej możemy taki zakład zagrać. Jeśli oczekujemy lepszych wyników to należy szukać bardziej wartościowych typów. Jednocześnie należy pamiętać, że w praktyce każdy zakład ma inną wartość. Nie jest możliwe policzenie dokładnej wartości value dla każdego zakładu oraz dla małej puli zakładów. W sporcie zbyt duże znaczenie ma czynnik szczęścia/pecha, a do tego często posługujemy się różnymi stawkami. Dopiero na podstawie dużej historii zakładów jesteśmy wstanie oszacować jaką wartość mają nasze typy (np 1,10 czyli 10%), ale nie możemy wskazać, że każdy z naszych typów miał taką samą wartość.

Jak obliczać prawdopodobieństwo i analizować szanse wygrania?

Typer uczący się pojęcia valuebet powinien swoje pierwsze kroki skierować ku analizie statystycznej, która wyrobi niezbędne nawyki. Z biegiem czasu zaowocuje to nawet wzrokowym wyłapywaniu value w ofercie bukmacherów. Aby wypracować przewagę nad bukmacherem można posiłkować się takimi aspektami analizy meczów jak:
a) Tabele i statystyki: analiza drużyn/zawodników pod kątem osiąganych wynik w całym seoznie jak i w ostatnich kilku meczach, ocena spotkań domowych i wyjazdowych, liczba strzelonych i straconych bramek i wiele liczbowych danych.
b) Algorytmy: wiele stron internetowych udostępnia gotowe algorytmy, które za nas policzą, która drużyna/zawodnik ma większe szanse na wygranie meczu (należy pamiętać, że brane pod uwagę są tylko i wyłącznie "suche" dane liczbowe)
c) Informacje o drużynach i zawodnikach: prócz danych liczbowych w prawidłowym szacowaniu szans niezbędne są takie aspekty jak informacje o kontuzjach, kłopotach w drużynie (np finansowe), poziom motywacji, terminarz (zmęczenie) czy też nastroje wśród kibiców.
d) Analiza kursu: na podstawie spadku kursu można wnioskować, że duża liczba graczy obstawia dane zdarzenie (należy pamiętać, że im bardziej kurs spada tym mniejsze lub brak value)

Są to podstawowe schematy wykorzystywane do analizy meczów. Należy pamiętać, że takich samych sposobów używają bukmacherzy. Jednak to też są tylko ludzie, których zasoby i czas są ograniczone i nie są wstanie poprawnie analizować każdego meczu w każdej lidze i dyscyplinie. Szczególnie w niszowych ligach i sportach gdzie ustalanie kursów odbywa się w zdecydowanej większości na podstawie danych liczbowych możemy spodziewać się więcej błędnych, czyli wartościowych kursów. Przy nauce szacowania prawdopodobieństwa warto nie sugerować się kursem wystawionym przez bukmachera, a sprawdzać go dopiero po własnej ocenie. Pozwoli to na obiektywne wyliczenia i przyspieszy proces nauki tego elementu. 

Valuebet sposobem na regularne zarabianie

Valuebet nie jest przysłowiowym "Złotym Graalem". Nie jest też surebetem, czyli pojedynczy zakład nie gwarantuje sukcesu. Jednakże jeśli nauczymy się odpowiednio wyszukiwać wartościowe zdarzenia w ofercie bukmacherów to w długim dystansie będziemy zarabiać. Aby jeszcze lepiej zobrazować sposób zarabiania na zakładach z value posłużmy się przykładem rzutu monetą.

Prawdopodobieństwo wyrzucenia orła = 50%
Prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki = 50%

Przy równym prawdopodobieństwie kursy również muszą być równe. Nie biorąc pod uwagi marży bukmachera kursy na oba zdarzenia wynoszą 2,00. Czy postawienie na orła miałoby sens przy kursie 2,00? Kursy są idealnie wystawione, więc nie mają w sobie value. Na takich zakładach w długim terminie nie zarobimy bowiem wyniki z każdym kolejnym rzutem będą dążyły do prawdopodobieństwa, a więc 50%-50%.

Natomiast jeśli jeden z bukmacherów na rzut monetą wystawiłby takie kursy:

Prawdopodobieństwo wyrzucenia orła = 2,50
Prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki = 2,00

Od razu wyłapujemy zawyżony kurs na orła, który posiada w sobie value. Policzmy jakiej dokładnie wartości jest oferowany kurs: P * K = 0,50 * 2,50 = 1,25. Widzimy już, że kurs na orła posiada w sobie bardzo dużą wartość i obok takiego zakładu nie możemy przejść obojętnie. Jednocześnie należy pamiętać, że w pojedynczym rzucie monetą może wypaść reszka, mogą nawet wypaść kilka razy z rzędu, ale to nie będzie oznaczało, że kurs na orła nie było valuebetem. Prawdopodobieństwa nie da się oszukać i nawet jeśli wypadnie kilka reszek z rzędu to wiemy, że z czasem wyniki będą dążyć do prawdopodobieństwa, które wynosi 50%. Grając płaską stawką, np 10zł jeśli wypadnie reszka przegramy 10zł, jeśli wypadnie orzeł wygramy 15zł i tym sposobem w długiej perspektywie będziemy na plusie.

Jak szukać valuebetów?

Początkujący gracze aby nabrać doświadczenia mogą zacząć od obliczania P*K. Doświadczeni gracze szacują valuebety w pamięci. Wystarczy, że spojrzą na kurs i od razu widzą jakie jest prawdopodobieństwo ustalone przez bukmachera (1/k) i oceniają czy według ich opinii jest prawidłowe czy też jest w tym kursie wartość. To kwestia doświadczenia i obycia z liczbami, ale przede wszystkim wiedza czysto sportowa, która pozwala na jak najlepszą ocenę szans zwycięstwa. Jedną z metod szukania value są porównywarki kursów. Jeśli widzimy, że wielu bukmacherów oferuje na dane zdarzenie kurs 1,50-1,60, a u innego widzimy to samo zdarzenie z kursem 1,85 to warto przyjrzeć się temu bliżej pod kątem value. Kolejnym sposobem jest śledzenie innych typerów, zarówno tych płatnych jaki i darmowych. Jeśli widzmy, że ktoś regularnie zarabia to możemy mieć pewność, że gra wartościowe zakłady. Ten sposób jest najlepszy dla osób z mniejszą wiedzą na temat zakładów oraz sportu, a także dla tych którzy posiadają mniej wolnego czasu przez co nie mogą pozwolić sobie na codzienną analizę. Umiejętne wyłapywanie valuebetów to trudne zadanie, którego nie można nauczyć się w kilka dni, ale na pewno jest to sposób który pozwala regularnie zarabiać na zakładach bukmacherskich.

Omnibet

 

Wykryto zmianę strefy czasowej.
Pliki Cookies: Serwis Omnibet.pl stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
Aby korzystać z serwisu musisz zaakceptować Politykę prywatności