Yield
Zakłady bukmacherskie to w głównej mierze połączenie statystyki i matematyki. Kursy wystawiane przez bukmacherów są odwrotnością prawdopodobieństwa, a gracz analizuje czy są one prawidłowo oszacowane i czy warto je postawić. Prócz tego profesjonalny gracz zlicza wiele istotnych statystyk dzięki którym może ocenić swoje umiejętności oraz optymalizować swoją strategię, m.in. procentową skuteczność, średni zagrany i trafiony kurs, profit. Najważniejszą jednak statystyką, która najdokładniej pokazuje poziom danego typera jest Yield.
Co to jest Yield?
Wskaźnik ten nazywany jest stopą zwrotu, czyli jest to stosunek zarobionych (wygranych) pieniędzy do pieniędzy zainwestowanych. Yield wyrażany jest w procentach i używany pierwotnie był w finansach do porównywania rentowności przy inwestycjach w obligacje. Był on na tyle uniwersalny, że zaczął być z powodzeniem wykorzystywany w zakładach bukmacherskich. Przejdźmy od razu do wzoru, który precyzyjniej pokaże jak należy obliczać Yield.
Do obliczenia potrzebujemy:
- [SW] sumę wygranych pieniędzy
- [SS] sumę zainwestowanego kapitału, czyli sumę wszystkich stawek (postawionych pieniędzy)
Ważne jest przede wszystkim odpowiednie zliczenie sumy wszystkich stawek bowiem wielu początkujących graczy błędnie podstawia w tym miejscu cały budżet przeznaczony na grę (np. kwotę którą wpłacili do bukmachera). Należy pamiętać, że zliczamy sumę postawionych pieniędzy. Przykład: Wpłaciliśmy do bukmachera 1000zł. W ciągu miesiąca zagraliśmy 50 zakładów, każdy po 10zł. Sumą stawek zatem będzie (50 zakładów * 10zł) 500zł (nie 1000zł!).
Wzór na Yield
[(SW-SS) / SS] * 100%
gdzie SW-SS = P (profit, czysty zysk)
Przykład:
W ciągu miesiąca wygraliśmy 5000zł, a nasza suma stawek wynosiła 4000zł. Nasz profit zatem to 1000zł.
[SW] 5000 - [SS] 4000 = 1000
[P] 1000 / [SS] 4000 = 0,25
0,25 * 100% = 25%
Nasz Yield wynosi 25%.
Co to jest ROI?
Warto również zauważyć, że bliźniaczym wskaźnikiem do Yield jest ROI, który często można spotkać na zagranicznych serwisach. ROI jest to skrót od Return On Investment, a więc podobnie jak Yield oznacza zwrot z inwestycji. Jedyną różnicą w jego obliczaniu jest to, że dodajemy 100% do otrzymanego wyniku. Zatem jeśli nasz Yield wynosi 25% to ROI = 125%, a znaczenie jest to samo czyli zarobiliśmy 25% z zainwestowanej kwoty.
Dlaczego Yield jest tak ważny?
Jeśli zastanawiasz się w jakim celu powinieneś obliczać Yield i po co w ogóle to robić to spieszmy z wyjaśnieniem. Przede wszystkim analizowanie własnego wskaźnika Yield pozwala na bieżącą kontrolę nad swoją grą. W łatwy sposób możemy obserwować czy nasze zakłady przynoszą zysk czy też stratę. Jest to najbardziej miarodajny (choć nieidealny) sposób oceny danego typera. Pamiętaj, że dodatni Yield oznacza, że zarabiamy. Yield ujemny oznacza, że ponieśliśmy stratę.
Jeśli nasz Yield jest równy 10% oznacza to, że zarobiliśmy 10% z każdej postawionej złotówki. Jeśli postawiliśmy 1000zł to nasz obecny budżet to 1100zł. Natomiast jeśli nasz Yield jest równy -10% oznacza to, że straciliśmy 10% z każdej zainwestowanej złotówki. Jeśli nasza suma stawek to 1000zł to straciliśmy 100zł i mamy 900zł z postawionego tysiąca.
Nieco wyżej wspomnieliśmy, że Yield jest najlepszym wyznacznikiem umiejętności danego typera, ale jednocześnie nie jest idealny, dlaczego? Bowiem nie bierze pod uwagę trzech ważnych aspektów: liczby typów na podstawie których Yield został obliczony, rodzaju stawkowania oraz jakości bukmacherów u których typy były zagrane.
Liczba typów, a Yield
Wskaźnik ten ma to do siebie, że największe jego wahania występują na początku typowania gdzie jeden typ może spowodować znaczne zmiany budżetu. Jego stabilizacja następuje wraz ze wzrostem liczby typów i zazwyczaj maleje zatrzymując się na odpowiednim poziomie, który zaczyna być miarodajny. Spójrzmy na poniższy przykład:
Typer 1: Yield 50%, 20 typów podczas 1 miesiąca.
Typer 2: Yield 8%, 1000 typów podczas roku.
Który typer jest lepszy? Yield oczywiście dużo wyższy ma Typer 1, ale to Typer 2 ma zdecydowanie lepszy wynik. Yield 8% po tysiącu typów/roku typowania to wynik na bardzo dobrym poziomie. Typer 1 być może też osiągnie taki poziom, ale mała liczba typów w krótkim czasie nie jest miarodajna i trudno ocenić takiego typera. Jego obecny wynik być może zawdzięcza jednemu szczęśliwie trafionemu zakładowi. W długim terminie i na dużo wyższej liczbie typów szczęście przestaje mieć znaczenie i wychodzą umiejętności gracza, które można precyzyjnie ocenić. Dlatego niezwykle istotne jest porównywanie graczy na podstawie wskaźnika Yield w podobnych ramach czasowych lub po zbliżonej liczbie typów.
Rodzaj stawkowania, a Yield
Podobnie jak liczba typów znaczenie przy porównywaniu wskaźnika Yield ma również rodzaj stawkowania. Agresywne systemy stakowania takie jak progresja oraz wykorzystywanie stawki, która znacząco odbiega od średniej stawki powodują, że Yield staje się mniej miarodajny. Takie sytuacje występują często gdy gracz nagle zmienia strategię bądź nieodpowiedzialnie chce szybko odrobić straty wyraźnie zwiększając stawkę. Przy ocenie danego typera należy zatem skrupulatnie przejrzeć jego historię typów i wyłapać takie sytuacje, które w przypadku szczęśliwego zakończenia spowodowały pozytywny skok statystyk. Wynik na pierwszy rzut oka może budzić uznanie, ale sposób jego osiągnięcia nie jest wizytówką dobrego typera i prędzej czy później sytuacja może się powtórzyć, ale już bez pozytywnego zakończenia. Zatem dobry typer będzie charakteryzował się stabilnym stawkowaniem (np. płaska stawka lub stawkowanie jednostkowe) bez gwałtownych ruchów i nagłych zmian. Więcej o rodzajach stawkowania przeczytasz tutaj.
Bukmacher, a Yield
Profesjonalne zarabianie na zakładach jest możliwe wtedy gdy gramy u dobrych bukmacherów. Dobry bukmacher ma atrakcyjne kursy i przede wszystkim nie ogranicza naszych stawek. Właśnie z tych dwóch względów ważne jest sprawdzenie typera przed oceną jego wskaźnika Yield. Inaczej bowiem ocenimy typera, którego historia typów zbudowana jest na podstawie typów z bukmachera, który po kilku trafieniach limituje każde konto do maksymalnej stawki na poziomie 1€, a inaczej jeśli typer gra np. tylko w Pinnacle. Wtedy mamy pewność, że Yield oraz pozostałe statystyki są wiarygodne i możemy na ich podstawie ocenić typera i zaplanować wspólne granie.
Jaki Yield powinien mieć dobry typer?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i w wielu miejscach można znaleźć wiele różnych, ale poniekąd zbliżonych opinii. Przede wszystkim należy skupić się na ocenie typera dopiero po minimalnej liczbie typów, która powinna wynosić co najmniej 250. Zależne jest to też od sposobu grania danego typera, bowiem niektórzy typerzy już po miesiącu osiągają taką liczbę typów. W takich przypadkach należy podnieść minimalny próg liczby typów aby zobaczyć jak typer zachowuje się w dłuższym czasie. Często spotykanym podejściem do oceny typera jest jednoczesne zmniejszanie wymaganej wartości Yield wraz ze wzrostem liczby typów, np.: 12% po co najmniej 250 typach, 10% po co najmniej 500 typach, 8% po co najmniej 1000 typach, 6% po co najmniej 2000 typach (w ten sposób bardzo dobrego typera ocenia portal Surebety.pl).
Podsumowując, regularna kontrola wskaźnika Yield pozwala nam w jasny sposób dowiedzieć się czy nasze inwestowanie w zakłady bukmacherskie przynosi zysk czy stratę. Jednocześnie dzięki niemu możemy w szybki sposób porównać nasz wynik do innych typerów oraz dokonać selekcji typerów z których chcemy korzystać. Trzeba tylko pamiętać aby przy owym porównaniu zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty: liczbę typów, rodzaj stawkowania oraz jakość bukmacherów z których typer korzysta. Zbiór tych informacji oraz wskaźnik Yield, który pokaże nam stopę zwrotu z inwestycji pozwala w bardzo dokładny sposób ocenić typera. Wszystkie niezbędne statystyki znajdziesz w profilach naszych typerów, którzy korzystają ze sprawdzonych bukmacherów, stawkują w bezpieczny sposób (stawkowanie jednostkowe) oraz posiadają bardzo obszerną historię typów (komandos5 ponad 11000 typów czy Obserwator (M) ponad 6000 typów).
Zarejestruj się na Omnibet.pl by otrzymać więcej takich treści: https://omnibet.pl/rejestracja
Potrzebujesz porady odnośnie zakładów bukmacherskich lub wyboru Eksperta? Chciałbyś zostać Ekspertem na Omnibet.pl? Skontaktuj się z nami KLIK