Format kursów:
Twoja strefa czasowa: UTC/GMT +00:00 (19:48)
Format kursów:
Twoja strefa czasowa: UTC/GMT +00:00 (19:48)
Zarządzanie budżetem

Zarządzanie budżetem

Jednym z najczęstszych problemów z jakimi się do nas zgłaszacie jest pomoc z wyborem stawkowania oraz z optymalizacją zarządzania budżetem. Jest to niewątpliwie kluczowy aspekt regularnego zarabiania na zakładach bukmacherskich. Bez odpowiedniego planu i strategii nawet typer z wysoką skutecznością trafień może nieoczekiwanie stracić swój kapitał.

Większości graczom lubujących się w zakładach należy przypiąć łatkę gracza rekreacyjnego. Z tego też powodu w ich grze nie występuje takie pojęcie jak zarządzanie kapitałem. Ich gra opiera się na spontanicznych decyzjach, które nie mają żadnego podłoża strategicznego. Taka nieprzemyślana gra w długiej perspektywie jest skazana na niepowodzenie i co więcej, taki gracz bez uprzedniego planu nie jest wstanie wyciągnąć jakichkolwiek wniosków czy też zweryfikować co było nie tak poza oczywistym stwierdzeniem, że „to nie działa”. Bardzo łatwo w ten sposób się zniechęcić do dalszego penetrowania tego sposobu zarabiania pieniędzy i poszerzania swojej wiedzy, nie wspominając już o utraconych pieniądzach.

STAWKA WYJŚCIOWA

Nadrzędną zasadą w zarządzaniu budżetem jest to aby nie stawiać na pojedynczy zakład kwoty większej niż 2-3% całego budżetu. Ta zasada powinna tyczyć się każdej strategii stawkowania. Doświadczeni gracze niekiedy stosują pewne odstępstwa od tej reguły i np. zwiększają stawki do 5% budżetu w czasie turniejów/rozgrywek z których co roku osiągają świetne wyniki. Jednakże musi to być decyzja przemyślana i najlepiej popartą obszernymi statystykami, które dobrze uargumentują wzrost poziomu ryzyka. Spotykane są również sytuacje w których profesjonalny gracz rozpoczyna grę z małym budżetem i ustalenie większej stawki jest dla niego szansą na szybsze powiększenie kapitału. Jednak należy robić to z głową, mieć duże doświadczenie i w pełni akceptować ryzyko i możliwość utraty kapitału. Pamiętajcie, że im większy budżet tym stawka powinna być co raz mniejsza. Im mniejsza stawka tym ryzyko bankructwa również jest mniejsze.

PŁASKA STAWKA

Zaprezentujemy trzy najpopularniejsze i najbardziej użyteczne sposoby stawkowania. Pierwszym z nich jest płaska stawka, która w najprostszym tłumaczeniu polega na stawianiu każdego zakładu za taką samą kwotę. Oznacza to, że posiadając kapitał 1000zł i ustalając naszą maksymalną stawkę na poziomie 2% całego budżetu to nasza płaska stawka na każdy zakład będzie wynosiła 20zł. Niewątpliwie zaletą tego sposobu stawkowania jest to, że w przypadku słabej skuteczności trafionych zakładów straty są niewielkie, a ryzyko bankructwa ograniczone. Abyśmy przegrali cały budżet musielibyśmy przegrać 50 zakładów pod rząd. Druga strona medalu jest taka, że w przypadku dobrej serii typów nasz budżet rośnie w wolnym tempie oraz nie ma możliwości wzrostu stawki jeśli chcemy postawić pewniejszy zakład oraz zmniejszenia stawki jeśli chcemy postawić zakład bardziej ryzykowany. Niezależnie od tego czy gramy kurs 1.20 czy też 8.50 naszą stawką na dany zakład powinno być zawsze 20zł. Płaska stawka to na pewno dobra strategia dla początkujących graczy. Stosowana przez dłuższy czas da nam odpowiedź na to czy potrafi grać wartościowe zakłady (valuebety). Jednakże przez swoje ograniczenia nie jest zbyt często stosowana przez graczy profesjonalnych.

STAWKOWANIE PROCENTOWE

Stakowanie procentowe zakłada stawianie zawsze takiego samego procentu całego budżetu na każdy kolejny zakład. Obierając taką strategię sprawiamy, że każdy zakład jest odzwierciedleniem aktualnie posiadanego kapitału bowiem gdy gracz przegrywa stawki będą maleć, a gdy gracz wygrywa to stawki na kolejny zakład będą rosnąć. Przykładem nich będzie ponownie budżet w wysokości 1000zł oraz nadrzędne założenie maksymalnej stawki na pojedynczy zakład na poziomie 2%. Oznacza to, że na pierwszy nasz zakład postawimy 20zł. Jeśli zakład okaże się przegrany to nasz budżet będzie wynosił 980zł i następnie od tej wartości obliczymy nasze 2%, czyli nasz kolejny zawarty zakład będzie ze stawką 19,60zł. Odwrotnie w przypadku gdy nasz pierwszy zakład okaże się zwycięski. Wtedy nasz budżet będzie większy niż 1000zł i od tej wartości ustalimy kolejną stawką, którą będzie 2% aktualnego budżetu. Największą zaletą tej strategii jest to iż stawki odzwierciedlają naszą obecną skuteczność. Jeśli mamy dobrą formę i trafiamy typ za typem to dzięki temu, że stawki rosną maksymalizujemy zyski. Działa to również w drugą stronę, czyli kiedy mamy serię przegranych typów to dzięki zmniejszaniu stawek nasz kapitał maleje wolniej, czyli prawdopodobieństwo bankructwa jest mniejsze niż w przypadku stawki płaskiej. Z kolei do wad stawkowania procentowego trzeba zaliczyć to, że trzeba czekać na rozstrzygnięcie ostatniego zakładu aby móc ustalić stawkę zakładu następnego. Jest to szczególnie uciążliwe w weekendy gdy oferta jest bardzo szeroka i chcielibyśmy zagrać więcej niż jeden typ. Oczywiście gracze stosują pewne odchylenia w tym aspekcie, czyli stawiają jednocześnie kilka zakładów za tę samą stawkę, ale wtedy odbiegają nieco od głównego założenia tej strategii. Warto również zaznaczyć, że w przypadku gdy nasz kapitał rośnie to nasze stawki też będą rosły. Na początku na pewno jest to dobre zjawisko, ale gdy dochodzimy do wysokich kwot należy zastanowić się na skorygowaniem nadrzędnego założenia, czyli zmniejszenia maksymalnej stawki na pojedynczy zakład, np. do 0,5-1,0%  aby tym samym optymalnie zarządzać kapitałem i minimalizować ryzyko.

STAKOWANIE JEDNOSTKOWE (MODULOWANE)

Na koniec zostawiliśmy stawkowanie jednostkowe, które jest najczęściej stosowane przez profesjonalnych typerów i właśnie taki model stakowania znajdziecie na naszej stronie. Strategia ta polega na stawianiu od 1 do 10 jednostek na każdy zakład. Należy jednak wcześniej ustalić wartość pieniężną dla jednej jednostki (1j). Wracając do naszego przykładu, czyli budżetu na poziomie 1000zł oraz nadrzędnie ustalonej maksymalnej stawce na pojedynczy zakład na poziomie 2%. Przy takich założeniach nasza maksymalna stawka to 20zł, a więc nasze 10 jednostek to właśnie maksymalna stawka (10j=20zł). Dokonując prostego działania matematycznego otrzymamy, że jedna jednostka warta jest 2zł (1j=2zł). Niewątpliwą zaletą stawkowania jednostkowego jest to iż sami decydujemy o wielkości stawki. W płaskiej stawce mamy ustaloną z góry kwotę na każdy zakład, a w przypadku stawkowania procentowego wysokość stawki uzależniona jest od obecnego poziomu kapitału. W stawkowaniu jednostkowym kluczową rolę odgrywa typer i to on podejmuje decyzję odnośnie wielkości stawki. Z tego też powodu strategia ta przeznaczona jest dla graczy profesjonalnych, którzy na bazie zebranego doświadczenia oraz wiedzy potrafią bardzo dobrze wartościować swoje typy. Wytrawny gracz widząc okazyjny kurs wystawiony u bukmachera lubi mieć swobodę w doborze stawki, a taką niewątpliwie daje ta strategia. Jednocześnie gdy mamy ochotę zagrać nieco bardziej ryzykowany typ z kursem np. 10.00 to możemy przeznaczyć na niego minimalną stawką, czyli 1j i ewentualna porażka nie odbije się znacząco na naszym budżecie.

PLAN KORYGUJĄCY STAWKOWANIE JEDNOSTKOWE

W przypadku stawkowania jednostkowego wartym poruszenia tematem są ewentualne korekty wartości pierwotnie dobranej do jednej jednostki. Jesteśmy zdania, że im dłuższy okres operowania pierwotnie ustaloną wartością pieniężną dla 1j tym bezpieczniej dla kapitału. Teza ta oparta jest przede wszystkim na sytuacjach gdy typer na przykład przez trzy miesiące osiąga bardzo dobre wyniki na tej stawce i po tym okresie na bazie osiąganych wyników i zbytniej euforii z tym związanej podnosi swoją stawkę agresywnie. Jeśli kolejny miesiąc przyniesie ujemny bilans to często podniesienie stawki sprawia, że kasujemy dużą część wcześniej wypracowanego zysku z okresu trzech miesięcy. Każdemu typerowi zdarzają się słabsze okresy i optymalnie byłoby zachować taki sam poziom stawek w tym gorszym momencie aby straty zbyt mocno nie uszczupliły nam kapitału, a były proporcjonalne do wcześniej osiąganych profitów. Z tego powodu warto zaplanować sobie już na samym starcie kiedy i w jakiej dokładnie sytuacji dokonamy korekty. Jeśli powiększymy swój kapitał do określonego poziomu to dopiero wtedy korygujemy stawkę oraz, co równie istotne w którym momencie zmniejszamy naszą stawką jeśli nasz kapitał maleje. Ustalenie tych aspektów na początku sprawia, że nie będziemy musieli podejmować tych decyzji w momencie większych emocji, zarówno tych pozytywnych kiedy nasz budżet rośnie, a szczególnie w momencie emocji negatywnych gdy budżet maleje.

GRAJ ŚWIADOMIE

Pamiętajcie, że jeśli planujecie wydać na coś większe pieniądze to warto zagłębić się w ten temat aby robić to świadomie i przede wszystkim rozumieć na co te pieniądze wydajemy. Nie inaczej jest z zakładami bukmacherskimi. Indywidualne inwestowanie większego kapitału powinno wiązać się również z tym, że przeanalizujemy dokładnie w jaki sposób można grać na zakładach bukmacherskiech. Dowiemy się jakie są rodzaje zakładów, jakie sporty oraz ligi można obstawiać, jak tworzone są kursy, jak bukmacher funkcjonuje na co dzień i wreszcie w jaki sposób dobierać stawki i zarządzać budżetem.  Z kolei jeśli zamierzasz korzystać z płatnych typów warto skupić się szczególnie na ostatnim aspekcie czyli stawki i kapitał. Wszystkie wcześniejsze elementy dostajesz gotowe od wybranego typera, bowiem to na nim spoczywa do wykonania praca z zakresu analizy meczów, wyboru typów oraz ustalenia stawki jednostkowej. W twoich rękach pozostaje ustalenie maksymalnej stawki na pojedynczy zakład, a co za tym idzie nadanie wartości jednej jednostce. Warto trzymać się pierwotnie obranej strategi (jeśli oczywiście jest dobrana na powyższych zasadach) przez dłuższy czas aby uniknąć większych wahań kapitału, a ewentualne korekty dokonywać po wcześniej zaplanowanych okresach podsumowujących dotychczasowe wyniki.

Omnibet

Wykryto zmianę strefy czasowej.
Pliki Cookies: Serwis Omnibet.pl stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
Aby korzystać z serwisu musisz zaakceptować Politykę prywatności